Dřevěný rám, sklo a jednoduché panty. Velmi stručný popis oken dvacátého století, dá se říci, že i století předcházejících. Na první pohled se mnoho nezměnilo. Opak je však pravdou. Pojďme se podívat, z čeho se nyní skládá moderní okno.

Řez rámem a křídlem

1. rám okna – sedmikomorová konstrukce se stavební hloubkou 75 mm, prostor pro umístění výztuhy až v páté komoře pro minimalizace tepelného prostupu v místě rámu.

Řez rámem a křídlem
Řez rámem a křídlem

2. křídlo okna – sedmikomorová konstrukce, stavební hloubka 80 mm. Předsazená konstrukce křídla se dvěma izolačními komorami a hluboké zapuštění izolačního dvojskla Deep Glass snižuje riziko tvorby kondenzátu i při nízkých teplotách. Zapuštění izolačního dvojskla je 18 mm na zasklívací podložky při konstrukčním zapuštění skla 27 mm do profilu křídla.

3. výztuhy – materiál Fe-Zn pro dosažení maximální příčné i torzní pevnosti rámu i křídla zaručují dokonalou ovladatelnost celého okna. Výztuhy jsou uchyceny k profilům po celé délce pevnými samořeznými vruty v předepsaných roztečích.

4. těsnění – dvě dorazová těsnění pro dokonalou tepelnou a akustickou pohodu ve Vašem interiéru. U bílých oken jsou dodávány v šedé, u barevných oken v černé barvě.

5. izolační dvojsklo (trojsklo) – jako standard je použito izolační dvojsklo s hodnotou Ug 1,1 W.m-2.K-1. Lze zasklít i izolační dvojskla a trojskla do celkové šířky 40 mm při použití odpovídající zasklívací lišty, vždy z interiérové strany.

Kování

Aby okno dobře fungovalo, je nutné vybavit jej „kováním“. Dříve jsme byli zvyklí na panty, které stačilo občas promazat. Někdy jsme „pant“ podložili podložkou, pro vyrovnání změn způsobených sesycháním dřeva, ze kterého bylo okno vytvořeno. To bylo zhruba vše (mimo pravidelného umytí skel).

Moderní kování, které je vidět na vedlejším obrázku, je již na první pohled složitým mechanizmem.

Zabezpečuje plnu funkčnost celého systému. Umožňuje otevírání minimálně ve dvou osách, zvyšuje konstrukční pevnost, umožňuje seřízení přítlaku křídla k rámu.

Součástí jsou bezpečnostní prvky, které výrazně přispívají ke zvýšení bezpečnosti v návaznosti na nebezpečí napadení zlodějem.

Tyto bezpečnostní prvky se nazývají „hříbky“ a zabezpečují dokonalé spojení okna (křídla) s rámem při jeho zavření.

Jednotlivé bezpečnostní prvky jsou vyrobeny z toho nejdokonalejšího materiálu tak, aby dostatečně dlouho odolávaly napadení (mechanickému poškozování) zlodějem.

Jak vypadají bezpečnostní díly rámu, je vidět na následujících obrázcích:

A k nim ještě obrázek částí v křídle okna:

Ze schémat a obrázků je vidět, že stávající okna i dveře jsou složitý mechanický systém. Ten vyžaduje profesionální servis, a aby nám dobře a dlouho sloužili, je nutné jim tento servis alespoň jednou za rok dopřát. Nezapomínejme na to!

Další články s tématem dveří a oken: